|
Wysokość opłat
|
WYSOKOŚĆ OPŁATY ZA UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
§ 26
1. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej, ustala się wysokość maksymalnej opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej w sposób określony w art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która wynosi:
1) za jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej - wynosi 0,002,
2) za jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej - wynosi 0,00007,
3) za udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych - wynosi 0,0004
przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej ,,Monitor Polski” na podstawie artykułu 20 punkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Powyższa cena obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie Opłaty nie pobiera się w przypadku udostępniania dokumentacji medycznej po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27 ust.1 pkt 2 i 5 oraz ust.3 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
2. Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci papierowej na żądanie pacjenta lub innych uprawnionych organów lub podmiotów może być udostępniona przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazana informatycznym nośniku danych lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
3. Za przekazanie dokumentacji medycznej w formie skanu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej nie pobiera się opłaty.
4. Wydanie pierwszej kopii dokumentacji medycznej dla pacjenta jest bezpłatne.
5. W przypadku wysyłania dokumentów listownie poza siedzibę zakładu, do rachunku dolicza się koszt przesyłki według taryfy Poczty Polskiej.
6. Zwolnione z opłat mogą być osoby, których sytuacja materialna nie pozwala na pokrycie kosztów wskazanych w punkcie 1 oraz 5.
1) Zwolnienie może być dokonane na pisemny wniosek osoby uprawionej,
2) O zwolnieniu z opłat decyduje Dyrektor. Na jego decyzję nie przysługuje odwołanie..
|
|